Uzlování

Uzel

Obrázek

Postup

Ambulanční spojka

Je vhodná ke spojení dvou stejně silných provazů, látek; je plochá a netlačí.

V levé ruce si uděláme z jednoho konce  očko. Druhý konec uchopíme do pravé ruky a protáhneme připraveným okem. Tam pravý konec obtočíme kolem krčku z očka a koned i s rukou vytáhneme ven. Tím nám vznikne požadovaný uzel 

Škotová spojka

Uzel se používá ke svazování provazů nestejné síly, k uvazování lana do oka nebo na hák, pro svázání cípu stanového plátna s provazem

V levé ruce si uděláme z jednoho konce  očko. Druhý konec položíme přes levou ruku. Pravou rukou uhopíme volný konec, překřížíme dole volně visící provazy a konec protáhneme okem v levé ruce.
Zkracovačka

Provazy, stanové šňůry ani lana neřeže, ale zkrátí.

Pravou i levou ruku natočíme tak, aby palce směřovali od sebe, uchopíme  provaz a ruce vrátíme do původní polohy. Pravou rukou s namotaným okem uchopíme provaz mezi oky. Levou rukou zvenku uchopíme oko vzniklé v pravé ruce ale až za překřížením a ruce roztahneme. Vznikne zkracovačka.

Rybářská spojka

Rybáři s ní svazují vlasce, tenké provázky; spojení nepovolí ani ve vlhku, uzly do sebe zapadnou.

Ruce překřížíme tak že pravá je nad levou a uchupíme konce provazu.Pravou rukou opíšeme dráhu ve tvaru písmene S a konce natočíme k sobe. Nyní z každého konce uvážeme očko tak aby provat, který leží na něm byl v očku a ta stáhneme k sobě. 

Lodní uzel

Uzel se používá k přivazování lodě ke kůlu, k připevňování vlajky na stožár; váže se přímo nebo se na kůl nahazuje.

Provaz obtočíme kolem kůlu z leve do prava ve předu překřížíme směrem nahoru a opět obtočíme. Konec provlékneme pod střední provaz. 

Horolezecký uzel

Uzel se váže kolem pasu i pod rameny; nepovolí v tahu, nestahuje se; hodí se při lezení po skalách, k přepravě raněného.

Provaz obtočíme kolem sebe. Krátký konec v pravé ruce položíme na dlouhý naplý provaz a pohybem k sobě si namotáme očko na zápěstí, obtočíme dlouhý provat koncem z pravé ruky a opět uchopený konec vytáhneme z oka a utáhneme.