Jak vyrobit otáčivou mapu severní hvězdné oblohy

Zkuste si spolu s námi a Liborem Čermákem vyrobit otáčivou mapu severní hvězdné oblohy. Drobná a skladná, všude s vámi.

Jak vyrobit otáčivou mapu severní hvězdné oblohy

 Chtěli byste se umět vyznat na hvězdné obloze a blýsknout se tím na nějaké oddílové výpravě? Tak jsem pro vás připravil věc, která by vám v tom mohla hodně pomoci. Je to otáčivá mapa hvězdné oblohy, s kterou pracovat není nikterak složité. Nejprve si ji však vyrobit. Jak? Nejprve si vytisknete přiložený obrázek (ve velké verzi) a ten začněte vystřihovat jako vystřihovánky. Kromě toho budete potřebovat ještě lepidlo na papír a malý šroubek s matičkou a špendlík. Ale popořadě.

Postup výroby

postup práceNejprve vystřihněte rám (tu větší část). Avšak vnitřní otvor zatím ponechte nevystižený. Pak přeložte na sebe podél středové čáry, tak aby obě části na sebe lícovaly. V oné nevystřižené části vnitřního otvoru je čerchovanou čárou nakreslen kříž. Jeho střed propíchněte špendlíkem skrz na skrz a podle něho i spodní část rámu. Nyní už se otvor vystřihnout může. Připravte si už i mapku hvězdné oblohy. Najděte si hvězdu Polárku (nalézá se přesně uprostřed kolečka na konci oje Malého Medvěda) a i zde propíchněte. Mapku teď spojte se spodní částí rámu za pomocí šroubku a matičky tak, aby byla mezi oběma částmi. Mapka se souhvězdími musí být

 

 

  postup práce

ve směru k otvoru! Pokud jste postupovali správně, mělo by jít mapkou bez problému otáčet. Pole s měsíci na mapce by měla přesahovat pole s hodinami na rámu. Na závěr sestavování mapy hvězdné oblohy spojte obě části rámu pomocí růžků. Jednoduše ohněte a slepte lepidlem tam, kde se růžky budou stýkat se spodní částí.

 

 

 

 

 

Jak s mapkou pracovat

postup práceTak otáčivou mapu máme hotovou, teď ještě jak s ní pracovat. Není to vůbec nijak složité. Potřebujete zjistit, jak například vypadá hvězdná obloha 16. listopadu ve 22:30 hod. Najdeme tedy listopad a v něm bod, jenž se nalézá něco málo za jeho prostředkem. Pak otáčíme mapkou tak dlouho, dokud tento bod nebude lícovat s bodem na rámu, jenž se nachází mezi 22. a 23 hodinou. Pokud budeme chtít zjistit postavení hvězd jindy, postupujeme stejně. V době letního času však musíte ještě odečíst jednu hodinu a už by vám práce s mapkou neměla dělat problémy.

 

 

 

 

Další možnosti práce s mapkou

postup prácePro ty, kteří by chtěli proniknout do tajů hvězd více, jsem připravil další možnosti naší mapky. Pokud otočíte mapku na druhou stranu, najdete tam 16 vybraných hvězdných objektů a u nich informace o svítivosti a vzdálenosti od nás. A za druhé podrobný detail třech zajímavých útvarů tak, jak jsou vidět v dalekohledu. Je tam detail mlhovin v Orionu M42, M43 a dalších (najdeme je těsně pod pásem Orionu), dále detail mlhovin Severní Amerika a Pelikán v Labuti (najdeme je nedaleko hvězdy Deneb) a také detail otevřené hvězdokupy Plejády neboli Kuřátka v souhvězdí Býka. Hodně nového poznání tajů astronomie přeje